لوگو دکتر زاهد ملک محمدی
Search
Close this search box.
مراقبت-های-بعد-از-عمل-دیسک-کمر

مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر

مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر، طبق دستورالعمل هایی که جراح ستون فقرات شما توصیه می کند باید انجام شود. اما ما در این مقاله به بررسی کلی مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر پرداخته ایم.

مراقبت-های-بعد-از-جراحی-دیسک-کمر

اقدامات مراقبتی بعد از جراحی دیسک کمر

پس از تجربه دیسک کمر، رعایت اقدامات مراقبتی مناسب برای کمک به بهبودی و جلوگیری از عوارض بیشتر ضروری است. در این جا چند دستورالعمل کلی برای مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر وجود دارد:

استراحت و اصلاح فعالیت

 در ابتدا، ممکن است لازم باشد فعالیت هایی را که علائم شما را تشدید می کنند محدود کنید. استراحت کافی داشته باشید تا بدن شما بهبود پیدا کند. از نشستن طولانی مدت، بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. به تدریج فعالیت ها و ورزش های سبک را طبق توصیه پزشک خود شروع کنید.

مدیریت درد

پزشک شما ممکن است داروهای ضد درد را برای مدیریت درد تجویزکند. دستورالعمل های پزشک را به دقت دنبال کنید و طبق دستور داروها را مصرف کنید.

استفاده از کمپرس سرد و گرم

 قرار دادن کمپرس یخ در ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش التهاب و درد در 48 ساعت اول پس از آسیب کمک کند. پس از آن، می توانید از کمپرس گرم یا پدهای تجویز شده از سوی پزشک، برای شل کردن ماهیچه ها و بهبود جریان خون استفاده کنید.

فیزیوتراپی

 ممکن است پزشک شما را به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد که می تواند شما را از طریق تمرینات و حرکات کششی برای بهبود انعطاف پذیری، تقویت عضلات حمایت کننده و بهبود سلامت کلی ستون فقرات کمک کند. دستورالعمل های فیزیوتراپ را دنبال کنید و به طور منظم در جلسات شرکت کنید.

ایستادن صحیح بدن

ایستادن مناسب بدن را یاد بگیرید و تمرین کنید تا از وارد کردن فشار بیش از حد به کمر خود جلوگیری کنید. این شامل حفظ وضعیت بدنی خوب، استفاده از پاها هنگام بلند کردن اجسام سنگین و اجتناب از حرکات چرخشی یا خم شدن ناگهانی است.

دیسک-کمر

بیشتر بخوانید: جراحی لیزری دیسک کمر

تنظیم ارگونومیک

 تنظیماتی را در محیط کار و فعالیت های روزانه خود انجام دهید تا از پشتیبانی ارگونومیک مطمئن شوید. از یک صندلی با تکیه گاه مناسب کمر استفاده کنید، صفحه نمایش کامپیوتر و ارتفاع صفحه کلید خود را تنظیم کنید و در طول نشستن یا ایستادن طولانی، وضعیت ستون فقرات را راحت نگه دارید.

مدیریت وزن

حفظ وزن سالم بسیار مهم است، زیرا اضافه وزن می تواند به ستون فقرات شما فشار وارد کند. از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید و برای دستیابی یا حفظ وزن سالم به فعالیت بدنی منظم بپردازید.

اجتناب از سیگار کشیدن

 سیگار کشیدن می تواند به کاهش جریان خون و کاهش توانایی بدن در ترمیم بافت های آسیب دیده، روند بهبودی را مختل کند. اگر سیگار می کشید، برای بهبود سریع تر آن را ترک کنید.

بازگشت تدریجی به فعالیت ها

 با بهبود علائم و با راهنمایی پزشک، به تدریج فعالیت‌های بدنی و ورزش‌ها را به روال زندگی خود بازگردانید. با ورزش های کم مانند پیاده روی یا شنا شروع کنید و به تدریج به سمت فعالیت های سخت تر پیش بروید.

پیگیری‌های منظم

 قرار ملاقات‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ای را با پزشک خود داشته باشید تا پیشرفت خود را کنترل کرده و برنامه درمانی خود را بر اساس آن تنظیم کنید. مطمئن شوید که هر گونه تغییر یا نگرانی در مورد علائم خود را با او در میان می گذارید.

به یاد داشته باشید، وضعیت هر فردی ممکن است متفاوت باشد، و ضروری است که با پزشک خود برای مشاوره شخصی و توصیه های متناسب با نیازهای خاص خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح دیسک کمر در تهران

نتیجه گیری

 جراحی دیسک کمر معمولا برای کاهش علائم درد در ناحیه کمر انجام می شود. هدف از این جراحی بهبود درد ساق پا، بازگرداندن عملکرد و امکان بازگشت به فعالیت های عادی روزانه است. بعد از جراحی باید اقداماتی از جمله استراحت و اصلاح فعالیت، مدیریت درد، مدیریت وزن، اجتناب از سیگار کشیدن و بازگشت تدریجی به فعالیت‌ها را برای بهبودی کامل انجام داد.

سوالات متداول

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *