لوگو دکتر زاهد ملک محمدی
Search
Close this search box.
مراقبت-های-بعد-از-جراحی-مغز-و-اعصاب

💥مراقبت های بعد از جراحی تومور مغزی چیست؟💥

مراقبت های بعد از جراحی تومور مغزی جنبه های مختلفی از جمله حمایت فیزیکی، عاطفی و عملی را شامل می شود. در این مقاله به مراقبت های بعد از جراحی تومور مغزی پرداخته ایم، پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مراقبت-بعد-جراحی-مغز

مراقبت های بعد از جراحی تومور مغزی

تومور مغزی بر اثر رشد غیر طبیعی سلولی مغزی به وجود می آید و به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند، که در هر صورت با تشخیص پزشک نیاز به جراحی است. بعد از جراحی مغزی باید از فرد بیمار مراقبت ویژه ای کرد تا بهبودی کامل به دست آورد. برخی از این مراقبت ها شامل:

پیگیری پزشکی

مطمئن شوید که فرد با تیم پزشکی خود از جمله متخصصان مغز و اعصاب و انکولوژیست معاینات منظم دریافت می کند. همچنین توصیه های پزشکی را برای بهبودی طولانی مدت دنبال کنید.

مدیریت دارو

به فرد کمک کنید تا دارو های تجویز شده خود را به موقع مصرف کند و عوارض جانبی احتمالی را پیگیری کنید. در صورت لزوم در قرار های ملاقات با پزشک بیمار را همراهی کنید. توانبخشی فیزیکی

با توجه به محل و اندازه تومور، فرد ممکن است برای بازیابی یا بهبود توانایی های فیزیکی و شناختی خود به فیزیوتراپی، کاردرمانی یا گفتار درمانی نیاز داشته باشد.

حمایت عاطفی

مقابله با تومور مغزی می تواند از نظر عاطفی چالش برانگیز باشد.  در هر زمانی کنار بیمار باشید، او را تشویق کنید و فضای امنی را برای ابراز احساسات بیمار فراهم کنید.

تغییر در سبک زندگی

به بیمار کمک کنید تا تغییرات لازم را در سبک زندگی خود ، که شامل تغییرات رژیم غذایی، برنامه ورزشی، تکنیک هایی برای مدیریت استرس و اطمینان از استراحت و خواب کافی انجام دهد.

حمایت شناختی

تومورهای مغزی گاهی اوقات می توانند بر عملکرد های شناختی مانند حافظه، توجه و توانایی های حل مسئله تاثیر بگذارد. بیمار را به انجام فعالیت هایی که مغز را تحریک می کند مانند پازل، خواندن یا سرگرمی ها تشویق کنید و در صورت نیاز به دنبال کمک از توانبخشی شناختی باشید.

اقدامات احتیاطی

افراد بعد از جراحی تومور مغزی ممکن است با محدودیت های فیزیکی یا افزایش آسیب پذیری نسبت به شرایط خاص مواجه شوند. به کمک وسایل کمکی  به بیمار کمک کنید تا از سقوط یا تصادف  در امان باشد.  به طور مرتب نیاز های بیمار را ارزیابی کنید و بر اساس آن تنظیمات را انجام دهید.

مشارکت اجتماعی

فرد بیمار را تشویق کنید تا ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کند و در فعالیت هایی شرکت کند که از آن ها لذت می برد.

سبک زندگی سالم

تشویق به داشتن یک سبک زندگی سالم، از جمله رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و استراحت کافی را شامل می شود. به آن ها کمک کنید استرس را مدریت کنند و تکنیک های ارامش بخشی مانند مدیتیشن یا یوگا را انجام دهند.

آموزش و حمایت

از نوع تومور مغزی بیمار و اثرات بعد از عمل آگاه باشید. از نیاز ها و حقوق این افراد دفاع کنید و به آن ها کمک کنید تا در سیستم درمانی درست حرکت کنند.

به یاد داشته باشید موقعیت هر فرد کاملا متفاوت است و مهم است که مراقبت ها با نیاز های خاص او برنامه ریزی شود. مشورتی با پزشک فرد بیمار برای راهنمایی های شخصی و توصیه هایی بر اساس شرایط او  داشته باشید.

بیشتر بخوانید: جراحی مغز و اعصاب چیست؟

مراقبت-بعد-عمل-مغزی

بعد از درمان چه انتظاراتی باید داشته باشید

بعد از جراحی مغزی اتفاقاتی در نحوه رفتار فرد رخ می دهد که مانند زندگی قبل از عمل نیست و برای باید درمان های فیزیکی انجام دهد که در ادامه به آن پرداخته ایم:

توانبخشی علائم فیزیکی

افرادی که علائم فیزیکی مختلفی از جمله ضعف، مشکل در صحبت کردن، مشکلات حرکتی و.. را تجربه می کنند، می توانند از شکل های مختلف درمان برای توانبخشی بهره ببرند.

درمانگران فیزیکی، در زمینه گفتار درمانی متخصص هستند و می توانند  با بیماران مبتلا به تومور مغزی و یا مشکلات عصبی تجربه دارند کار کنند. این درمانگران شامل:

  • فیزیوتراپیست ها: این افراد به بیماران کمک می کنند که راه رفتن، تعادل و قدرت خود را بهبود ببخشند. برخی از افراد مشکلات حرکتی دائمی را تجربه می کنند. فیزیوتراپ تمرین هایی را برای حمایت از دامنه حرکتی شما ارائه می دهند و مطمئن می شود که بدن شما موقعیت مناسبی دارد تا به کاهش درد تا حد امکان کمک کند.
  • کار درمانی: به بیماران می آموزند که چگونه عوارض جانبی خود را مدیریت کنند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند و فعالیت های روزانه مانند آشپزی، نوشتن و رانندگی را انجام دهند.
  • گفتار درمانی: به افراد کمک میکند تا بر مشکلات درک و تولید زبان غلبه کنند، همچنین به بیماران یاد می دهند که چگونه  گفتار خود را بهبود ببخشند.

در صورت نیاز وسایل کمکی و تمریناتی وجود دارد که می تواند توسط متخصصان توانبخشی توصیه شوند. برای مثال میله های دستگیره، صندلی حمام و غیره چند نمونه هستند.

تغییرات شناختی و رفتاری

تومور مغزی و درمان آن می تواند باعث تغییر در رفتار و توانایی تفکر فرد شود. بیماران ممکن است مشکلاتی در تمرکز، حافظه و شخصیت داشته باشند. این مشکلات موجب می شود توانایی بیمار برای کار یا انجام زندگی روزمره دچار مشکل شود. این مشکلات می تواند برای بیمار و خانواده او استرس ایجاد کند. برای رفع این مشکلات مربوط به تغییرات شناختی و رفتاری دارو توسط پزشک تجویز می شود.

توانبخشی شناختی

افراد بعد از جراحی مغزی ممکن است مشکلاتی در توانایی های ذهنی یا فیزیکی داشته باشند ، که برای رفع این مشکل به صورت زیر عمل می کنید:

  • آموزش کنترل خشم، مشاوره یا دارو می تواند به بیماری که تغییرات رفتاری و شخصیتی مانند نا امیدی و یا بدخلقی را تجربه می کنید، کمک  کند.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین جراح مغز و اعصاب در تهران

نتیجه گیری

مراقبت ها از فردی تومور مغزی داشته است به عوامل مختلفی بستگی دارد که به نوع بیماری و شدت بیماری در افراد مختلف وابسته است. همچنین فردی که از بیمار مراقبت می کند باید به پیگیری پزشکی، مدیریت دارو و احساسات بیمار توجه ویژه ای داشته باشد.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *