لوگو دکتر زاهد ملک محمدی
Search
Close this search box.
درمان-کمر-درد

درمان گودی کمر + سریع ترین راه درمان

درمان گودی کمر  به مراقبت های پزشکی برای افرادی که درد یا ناراحتی در ناحیه کمر، معروف به ستون فقرات کمری را تجربه می کنند، اطلاق می شود. ستون فقرات کمری از پنج مهره تشکیل شده است و وظیفه حمایت از قسمت بالایی بدن، تسهیل حرکت و محافظت از نخاع را برعهده دارد. برای آشنایی با نحوه درمان گودی کمر تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

درمان-گودی-کمر

راه های درمانی گودی کمر

باتوجه به علت زمینه ای و شدت علائم، گزینه های درمانی مختلفی برای شرایط کمر درد وجود دارد. برخی از رویکرد های رایج عبارت اند از:

دارو ها

مسکن های بدون نسخه مانند دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی می توانند به کاهش التهاب و کاهش درد  خفیف  تا متوسط کمک کند. در برخی از موارد، دارو های تجویزی مانند شل کننده های عضلانی یا ممکن است برای درد شدید تجویز شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست می تواند یک برنامه ورزشی شخصی برای تقویت عضلات پشتیبان ستون فقرات کمری، بهبود انعطاف پذیری و وضعیت صحیح بدن طراحی کند. همچنین آن ها از تکنیک هایی مانند گرما سرما درمانی، اولتراسوند یا تحریک الکتریکی برای تسکین درد  استفاده کنند.

مراقبت های کایروپراکتیک

کایروپراکتیک ها از تکنیک های دستی برای تنظیم مجدد ستون فقرات  و کاهش فشار روی اعصابی که ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه کمر شوند، استفاده می کنند.

تزریق

تزریق کورتیکواستروئید را می توان مستقیما در ناحیه آسیب دیده برای کاهش التهاب و تسکین موقت درد شدید انجام داد.

جراحی

در موارد ی که درمان های محافظه کارانه نمی توانند تسکین دهنده یا زمانی که یک مشکل ساختاری نیاز به مداخله وجود دارد ( مانند فتق دیسک)، ممکن است روش های جراحی مانند دیسککتومی، لامینکتومی یا فیوژن ستون فقرات توصیه شود.

برای افرادی که کمر درد را تجربه میکنند، مهم است که با یک جراح دیسک کمر مشورت کنند که می تواند وضعیت آن ها را به طور دقیق تشخیص دهد و گزینه های درمانی مناسب را بر  اساس نیازهای خاص آن ها توصیه کند.

گودی-کمر

گودی کمر چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما در مورد علائم شما می پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. برای بررسی استخوان های شکسته یا آسیب های دیده، احتمال دارد پزشک شما آزمایشات مختلفی را تجویز کند. این آزمایشات شامل:

  • اشعه ایکس ستون فقرات، که از تابش برای تولید تصاویری از استخوان ها استفاده می کند.
  • سی تی اسکن، برای گرفتن تصاویر سه بعدی از استخوان ها استفاده می شود
  • الکترومیوگرافی، برای آزمایش اعصاب، عضلات و بررسی آسیب عصب که می تواند باعث بی حسی در پاهای شما شود.
  • باتوجه به علت درد، پزشک ممکن است آزمایش خون یا آزمایش ادرار را نیز تجویز کند. آزمایش خون می تواند، پزشک ممکن است آزمایش خون و یا آزمایش ادرار را تجویزی کنید.

آیا می توان از گودی کمر جلوگیری کرد؟

نمی توان از درد گودی کمر فرار کرد، اما می توان از آن پیشگیری کرد. برای کاهش خطر آسیب کمر، باید:

  • داشتن وزن سالم: چاقی به دیسک و مهره ها فشار وارد می کند.
  • عضلات شکم خود را تقویت کنید: پیلاتس و سایر برنامه های ورزشی، ماهیچه های مرکزی را تقویت می کنند که از ستون فقرات حمایت می کنند.
  • به روش صحیح بلند کنید: برای جلوگیری از صدمات، با پاهای خود وسایل را بلند کنید نه با پشت. وسایل سنگین را نزدیک بدن خود نگه دارید. سعی کنید هنگام بلند کردن بالا تنه خود را نچرخانید.

نتیجه گیری

کمر درد معمولا با استراحت، یخ و مسکن بهتر می شود. پس از چند روز استراحت می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

سوالات متداول

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *