لوگو دکتر زاهد ملک محمدی
Search
Close this search box.
درمان تومور نخاعی

درمان تومور نخاعی

درمان تومور نخاعی بستگی به نوع، مکان و اندازه تومور و وضعیت کلی بیمار دارد. یکی از روش‌های درمان اصلی جراحی است که به طور معمول برای حذف تومور و حفظ عملکرد عصبی استفاده می‌شود. در صورتی که تومور قابلیت جراحی را نداشته باشد یا به دلایل دیگر جراحی توصیه نشود، تراپی با رادیوتراپی و شیمی درمانی می‌تواند انتخاب شود. هدف از رادیوتراپی تخریب سلول‌های سرطانی یا کند کردن رشد آن‌ها است. همچنین شیمی درمانی از داروهای قوی برای کشتن سلول‌های سرطانی در سرتاسر بدن استفاده می‌کند.

درمان تومور نخاعی نیازمند مراقبت و بازسازی مداوم است که شامل فیزیوتراپی، تراپی شغلی و تراپی گفتاری می‌شود. این برنامه‌های بازسازی بر اساس نیازهای هر فرد تنظیم می‌شود و شامل تمرینات، آموزش حرکات، کنترل درد و پشتیبانی روانی می‌شود.  در این مقاله، ما به جنبه های مختلف درمان تومور نخاع، از جمله تشخیص، گزینه های درمانی و مدیریت مداوم خواهیم پرداخت.

درمان تومور نخاعی

تشخیص تومورهای نخاع

تشخیص تومور نخاع شامل ارزیابی های پزشکی مختلف و تکنیک های تصویربرداری است. اولین قدم، شرح حال کامل پزشکی و معاینه فیزیکی است که در آن پزشک علائم و عملکرد عصبی بیمار را ارزیابی می کند. سپس تصویربرداری تشخیصی مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای تجسم نخاع و شناسایی هرگونه ناهنجاری انجام می شود. برای تایید تشخیص و تعیین ماهیت تومور، ممکن است آزمایشات دیگری مانند بیوپسی یا نمونه برداری مایع نخاعی ضروری باشد.

گزینه های درمانی برای درمان تومور نخاعی

درمان تومورهای نخاع به چندین عامل بستگی دارد، از جمله نوع تومور، محل، اندازه و سلامت کلی بیمار. گزینه های اصلی درمان عبارتند از جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی. در برخی موارد، ممکن است ترکیبی از این روش ها برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن استفاده شود.

1. جراحی:

عمل جراحی اغلب روش درمانی ترجیحی برای تومورهای نخاع است. هدف از جراحی، خارج کردن هر چه بیشتر تومور با حفظ عملکرد عصبی است. جراح بسته به ویژگی ها، محل و اندازه تومور ممکن است بخشی از تومور را بردارد (رزکسیون جزئی) یا کل تومور را خارج کند (رزکسیون کامل). در برخی موارد، جراح ستون فقرات ممکن است برای حفظ ثبات ستون فقرات پس از برداشتن تومور، نیاز به تثبیت ستون فقرات با ابزار داشته باشد.

2. رادیوتراپی:

رادیوتراپی از اشعه ایکس پر انرژی یا سایر اشکال پرتو برای از بین بردن سلول های سرطانی یا کند کردن رشد آنها استفاده می کند. این روش معمولاً پس از جراحی برای از بین بردن سلول های تومور باقی مانده به کار می رود. رادیوتراپی را می توان به عنوان درمان اولیه برای تومورهایی که غیر قابل عمل هستند یا زمانی که جراحی به دلایل مختلف توصیه نمی شود، استفاده کرد. برنامه درمانی برای هر بیمار با در نظر گرفتن عواملی مانند نوع تومور، محل و سلامت کلی تنظیم می شود.

3. شیمی درمانی:

شیمی درمانی شامل استفاده از داروهای قوی برای کشتن سلول های سرطانی در سراسر بدن است. در حالی که شیمی درمانی درمان اصلی برای اکثر تومورهای نخاع نیست، اما ممکن است در شرایط خاصی استفاده شود. به عنوان مثال، شیمی درمانی برای تومورهای بدخیم نخاع یا زمانی که شواهدی از گسترش تومور فراتر از نخاع وجود دارد، توصیه می شود. داروهای شیمی درمانی را می توان به صورت خوراکی یا داخل وریدی تجویز کرد و دوره های درمان به طور معمول برای مدت زمان مشخصی برنامه ریزی می شوند.

01:34
truncate dir-rtl

جراحی رفع تنگی کانال نخاعی و اصلاح فرم ستون فقرات

مدیریت و توانبخشی مداوم بعد از درمان تومور نخاعی

پس از درمان تومور نخاع، مدیریت و توانبخشی مداوم نقش مهمی در کمک به بیماران برای بازیابی عملکرد و بهبود کیفیت زندگی آنها دارد. بیماران بسته به وسعت تومور و درمانی که دریافت کرده اند، برای رفع هرگونه محدودیت عملکردی ناشی از تومور یا درمان آن، به فیزیوتراپی، کاردرمانی یا گفتاردرمانی نیاز دارند. برنامه های توانبخشی بر اساس نیازهای فردی تنظیم می شود و شامل تمرینات ورزشی، آموزش تحرک، مدیریت درد و حمایت روانی می باشد.

مراقبت های بعدی درمان تومور نخاعی

 برخی از تومورهای نخاع، به ویژه تومورهای خوش خیم، می توانند با موفقیت درمان شوند و منجر به بهبودی بلندمدت شوند. با این حال، تومورهای بدخیم یا تومورهای واقع در محل های حساس ممکن است بهبودی سخت تری تری داشته باشند. مراقبت های بعدی منظم، از جمله تصویربرداری و ارزیابی های عصبی، برای نظارت بر پاسخ تومور به درمان و تشخیص هرگونه علائم عود ضروری است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

دلایل زیادی برای کمردرد وجود دارد و بیشتر کمردردها ناشی از تومور نیستند. اما از آنجایی که تشخیص و درمان به موقع برای تومورهای ستون فقرات مهم است، در مورد کمردرد خود به پزشک مراجعه کنید اگر:

  • درد مداوم و پیشرو است
  • درد مربوط به فعالیت نیست
  • در شب بدتر می شود
  • شما سابقه سرطان دارید و دچار کمردرد جدیدی شده اید
  • سایر علائم سرطان مانند حالت تهوع، استفراغ یا سرگیجه را دارید
  • ضعف یا بی حسی پیشرونده عضلانی در پاها یا بازوها
  • تغییرات در عملکرد روده یا مثانه
درمان + تومور نخاعی

نتیجه گیری

درمان تومور نخاع نیازمند یک رویکرد چند رشته ای با حضور جراحان مغز و اعصاب است. با تشخیص دقیق، انتخاب درمان مناسب و مدیریت مداوم، بیماران مبتلا به تومورهای نخاع می توانند به نتایج مطلوبی دست یابند و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. اگر شما یا یکی از عزیزان دچار علائم هستید یا تومور نخاع برایتان تشخیص داده شده است، با یک متخصص ستون فقرات مشورت کنید تا در مورد گزینه های درمانی موجود و ایجاد یک برنامه مراقبتی شخصی صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که تشخیص زودهنگام و مداخله به موقع برای بهینه سازی شانس درمان و بهبودی موفق، کلیدی است.

سوالات متداول

آیا گزینه های درمانی غیر جراحی برای تومورهای نخاع وجود دارد؟

گزینه های درمانی غیر جراحی برای تومورهای نخاع محدود است. با این حال، رادیوتراپی و شیمی درمانی را می توان در برخی موارد بدون جراحی استفاده کرد.

شیمی درمانی در چه صورت در درمان تومورهای نخاع استفاده می شود؟

شیمی درمانی شامل استفاده از داروهای قوی برای کشتن سلول های سرطانی در سراسر بدن است. در حالی که شیمی درمانی به طور معمول درمان اصلی برای اکثر تومورهای نخاع نیست، اما ممکن است در موارد تومورهای بدخیم یا زمانی که شواهدی از گسترش تومور فراتر از نخاع وجود دارد، استفاده شود.

آیا جراحی درمان اصلی تومورهای نخاع است؟

جراحی اغلب به عنوان درمان اصلی تومورهای نخاع در نظر گرفته می شود. هدف از جراحی، خارج کردن هر چه بیشتر تومور با حفظ عملکرد عصبی است. با این حال، در برخی موارد، جراحی به دلیل عوامل مختلف امکان پذیر یا توصیه نمی شود.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *