لوگو دکتر زاهد ملک محمدی
Search
Close this search box.
تومور-مغزی

درمان تومور مغزی چگونه است؟

درمان تومور مغزی به عوامل مختلفی از جمله، نوع، محل، اندازه تومور و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. روش ها و برنامه های درمان برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است تومورهای مغزی با جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی درمان میشوند. قبل از شروع درمان، به اکثر بیماران استروئید داده می شود، دارویی که برای جلوگیری از تشنج دریافت می کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان تومور مغزی با ما همراه باشید.

درمان-تومور-مغزی

عمل جراحی مغزی

  جراحی اکثرا درمان تومورهای مغزی است. برای برداشتن تومور مغزی، جراح مغز و اعصاب سوراخی در جامعه ایجاد می کند، به این عمل کرانیوتومی می گویند. در صورت امکان، جراح تلاش می کند تا کل تومور را خارج کند. اگر تومور را نتواند به طور کامل بدون آسیب رساندن به بافت حیاتی مغز خارج کند، پزشک ممکن است تا حد امکان تومور را خارج کند. 

برخی از تومورها را نمی توان برداشت. در چنین مواردی، پزشک شما ممکن است فقط بیوپسی را انجام دهد. قطعه کوچکی از تومور را برداشته می شود تا آسیب شناس بتواند آن را زیر میکروسکوپ بررسی کند تا نوع سلول های آن را تعیین کند.

جراحی رایج ترین درمان برای تومورهای مغزی است و در بسیاری از موارد تنها درمان مورد نیاز است. روش های جراحی متعددی برای برداشتن تومور های مغزی بسته به اندازه و محل آن وجود دارد. در ادامه  به بررسی برخی از روش های جراحی پرداخته ایم.

کرانیوتومی

 برداشتن یک تکه جمجمه برای دسترسی جراحان به مغز

جراحی تومور مغزی بیدار

بیماران در طول جراحی آرام و راحت نگه داشته می شوند ولی بیدار هستند، بنابراین پزشکان می توانند اطمینان حاصل کنند که عملکرد طبیعی مغز تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

نورواندوسکوپی

 جراحان از طریق سایر قسمت های بدن مانند بینی وارد مغز می شوند تا بهتر به مناطق خاصی برسند و جای زخم را به حداقل برسانند.

رادیولوژیست ها و جراحان مغز

 درمان حرارتی با لیزر با هدایت  اعصاب از فناوری کامپیوتری  و تصویربرداری حین عمل برای تعیین محل تومور و تخریب دقیق سلول های سرطانی با لیزر یا حرارت استفاده می کنند.

بیوپسی

 پزشکان نمونه کوچکی از بافت تومور مغز را برای بررسی زیر میکروسکوپ می گیرند.

جراحی نوروپلاستی

 این روش جراحی مغز و اعصاب باعث حفظ و بازیابی ظاهر و آناتومی جمجمه پس از روش های تهاجمی می شود.

درمان-تومور-مغز

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از جراحی تومور مغزی چیست؟

پرتو درمانی برای سرطان مغز و تومور های مغزی

پرتو درمانی ممکن است به دو صورت انجام شود، استفاده از پرتو های پرقدرت برای آسیب رساندن به سلول های سرطانی و جلوگیری از رشد آن ها است. اغلب برای ازبین بردن بافت توموری که با جراحی قابل برداشتن نیست یا برای کشتن سلول های سرطانی که ممکن است بعد از جراحی باقی بمانند استفاده شود. پرتو درمانی در مواقعی که امکان جراحی وجود ندارد استفاده می شود. انواع پرتو درمانی مورد استفاده برای درمان تومور مغزی مورد بررسی قرار می دهیم.

پرتو درمانی خارجی

رایج ترین نوع پرتو درمانی برای تومورهای مغزی، می تواند به تومور و بافت مغز مجاور یا کل مغز هدایت شود. گاهی اوقات از پرتو های کل مغز برای درمان تومورهای متاستاتیک مغز استفاده می شود. به ویژه زمانی که تومور های متاستاتیک متعدد در سراسر مغز وجود داشته باشد، از جمله تومورهایی که خیلی کوچک هستند که در اسکن دیده نمی شوند.

رادیوسرجری استریوتاکتیک

این شکل از پرتو درمانی از پرتو های کوچکتر و هدفمند تری از اشعه ایکس برای حفظ بافت سالم اطراف استفاده می کند. اغلب در مناطقی از مغز که دسترسی به ان ها دشوار است، استفاده می شود.

پروتون درمانی

در این روش از یک ذره به نام پروتون برای ارسال تابش استفاده می شود. پرتو درمانی ممکن است انتخاب خوبی برای انواع خاصی از تومورها باشد. در مقایسه با روش های دیگر، تابش کمتری را به بافت های سالم اطراف می رساند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی یعنی استفاده از دارو ها برای از بین بردن سلول های سرطانی است. پزشک ممکن است فقط از یک دارو یا ترکیبی استفاده کند، معمولا دارو ها به صورت خوراکی یا تزریق در رگ خونی یا عضله تجویز می شود. 

شیمی درمانی معمولا به صورت دوره ای انجام می شود. پس از یک دوره درمان، یک دوره درمانی دیگر دنبال می کند. اغلب بیماران برای درمان نیاز به ماندن در بیمارستان ندارند  و بیشتر دارو ها را می توان در مطب پزشکی  تجویز کرد. با این حال، با توجه به دارو های مورد استفاده، نحوه تجویز و سلامت عمومی بیمار، بستری کوتاه مدت در بیمارستان ممکن است ضروری باشد.

درمان دارویی هدفمند برای تومور های مغزی

درمان های دارویی هدفمند، داروهایی هستند که به طور انتخابی به صفات سلولی خاصی حمله می کند تا گسترش تومور را متوقف کنند. درمان های هدفمند از بافت سالم محافظت می کنند. بنابراین معمولا عوارض جانبی کم تر و خفیفی دارند. این دارو ها اغلب برای درمان تومور های متاستاتیک مغزی استفاده می شوند و اغلب  با درمان های دیگر مانند جراحی یا پرتو درمانی همراه می شوند.

آزمایشات بالینی

آزمایشات بالینی شکل مهمی از تحقیقات بالینی است. آن ها برای آزمایش روش های درمانی جدید یا تکنیک های تشخیصی در بیماران طراحی شده اند. به طور کلی، آزمایشات بالینی به این موضوع می پردازد که آیا درمان یا تکنیک جدید بی خطر و موثرتر از درمان های موجود است یا خیر.

بیشتر بخوانید: جراحی مغز و اعصاب چیست؟

نتیجه گیری

برای افراد مبتلا به تومور مغزی بیش از هر زمان دیگری امید وجود دارد. جراحی معمولا اولین درمان برای تومور مغزی است. حتی زمانی که برداشتن کامل امکان پذیر نباشد، جراحی ممکن است بتواند به کاهش اندازه تومور کمک کند و علائم را تسکین دهد.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *