لوگو دکتر زاهد ملک محمدی
Search
Close this search box.
نحوه نشستن درست برای گودی کمر

بهترین روش نشستن برای گودی کمر

بهترین روش نشستن برای گودی کمر روشی است که در آن پا صاف باشد و کمر حالت تو رفتگی و خم شدگی نداشته باشد. ممکن است افرادی که کار آن‌ها به صورت نشسته است، با عارضه گودی کمر و درد ناشی از آن مواجه شوند. برخی از افراد نیز به دلایل ژنتیکی از این مشکل رنج می‌برند. گودی کمر با یک سری اقدامات خاص که نشستن یکی از آن‌ها است، قابل جلوگیری است.

همچنین این مشکل با ورزش کردن و بدنسازی قابل درمان است. خوشبختانه برای درمان آن نیاز به بستری شدن یا انجام عمل‌های جراحی سخت ندارید. کافی است زیر نظر یک پزشک ورزش‌های مناسب برای رفع گودی کمر را انجام دهید. در ادامه در این باره صحبت خواهیم کرد.

بهترین روش نشستن برای گودی کمر

بهترین روش نشستن برای گودی کمر

افرادی که به هر دلیلی به گودی کمر مبتلا شده‌اند، می‌توانند با طرز نشستن صحیح این عارضه را درمان کنند. در اینا سوال پیش می‌آید که نحوه نشستن صحیح برای درمان گودی کمر چیست؟ بهترین روش نشستن برای گودی کمر این است که زانوی شما با صندلی زاویه نورد درجه داشته باشد و کمرتان نیز به پشتی صندلی بچسبد.

افرادی که مجبور هستند ساعت‌ها پشت میز بنشینند، باید هر از گاهی بازوهای خود را به سمت بالا بکشند و کمی انعطاف داشته باشند. همچنین خوب است هر از گاهی پاها را به سمت جلو بیاورید و بکشید. این حرکت کمک می‌کند تا قسمت فوقانی کمر شما حالت کشیدگی پیدا کند. چنانچه مطمئن هستید به گودی کمر مبتلا شده‌اید، باید پای شما در راستای هم زاویه شدن با لگن قرار بگیرد. در این صورت گودی کمر رفته رفته درمان می‌شود و عادات نشستن شما نیز اصلاح می‌گردد.

درمان گودی کمر با ورزش

حال که دانستید بهترین روش نشستن برای گودی کمر چگونه است، باید توجه داشته باشید که برخی از ورزش‌ها می‌توانند گودی کمر را درمان کنند. با اصلاح عادات نشستن به همراه تداوم انجام این ورزش‌ها است که سریعا از شر گودی کمر خود خلاص می‌شوید. بهتر است زیر نظر یک فیزیوتراپیست این ورزش‌ها را انجام دهید تا نتایج خوبی دریافت کنید.

حرکت گربه و حرکت گاو

برای این که درمان گودی کمر خود را آغاز کنید می‌توانید از حرکات گربه و گاو برای از بین بردن این عارضه کمک بگیرید. این حرکات ضمن این که باعث گرم شدن عضلات شما می‌شوند و درد را نیز از بین می‌برند، به انعطاف ستون فقرات بدن کمک شایانی می‌کنند.

برای انجام صحیح حرکت گاو یا گربه ابتدا کف دو دست و پاهای خود را روی زمین قرار دهید. سپس دستان خود را به حالت عمود با شانه بر روی زمین قرار دهید و زاویه ۹۰ درجه ایجاد کنید. حال با شکم خود به سمت پایین بیایید.

در همین حالت که شکم شما به سمت پایین حرکت می‌کند، باید سرشانه‌ها و باسن به سمت بالا بروند. نگاه شما به هنگام انجام حرکات گربه و گاو باید به سمت بالا باشد تا کشیدگی در کمر را احساس کنید.

در مرحله بعد به پوزیشن یک کمان در بیایید و نگاه خود را به زمین بیندازید. این حرکت رفت و برگشت را چندین بار انجام دهید تا عضلات کمر شکم و باسن شما حالت سفت پیدا کنند و گودی کمر درمان شود.

حرکت کودک (Balasana)

یکی دیگر از حرکاتی که پس از یادگیری بهترین روش نشستن برای گودی کمر به کمک شما می‌آید، حرکت Balasana یا کودک است. در یوگا برای این که فشار وارد شده به عضلات را از بین ببرند این تمرین را مورد استفاده قرار می‌دهند. تمرین Balasana یا حرکت کودک یک تمرین ساده است که منجر به کشیدگی عضلات موجود در بدن شما می‌شود. برای انجام این حرکت باید:

  • با زانو روی زمین بنشینید.
  • انگشتان پا را به یکدیگر نزدیک کرده و زانوها را به هم بچسبانید.
  • سپس میان تنه خود را به زمین نزدیک کنید؛ در حالی که باسن خود را به سمت پاشنه پا فشار می‌دهید. در همین مرحله دستان خود را به سمت جلو ببرید. چنانچه کف دست رو به بالا باشد، کشش بدن شما بیشتر خواهد شد.
  • این حرکت را چند بار تکرار کنید.

حرکت کرانچ شکم

از دیگر حرکاتی که موجب درمان گودی کمر می‌شود، حرکت کرانچ است. در این حرکت عضلات شکم شما سفت می‌شوند و کم کم گودی کمر از بین می‌رود. به منظور انجام حرکت کرانچ شکم باید ابتدا روی کمر خود دراز بکشید، سپس دست را در قسمت پشتی سر خود قرار دهید.

در همین حین کف پای خود را به زمین بچسبانید و ناف را به سمت بیرون بکشید. در مرحله بعد شانه را به سمت بالا ببرید و کمر خود را به زمین متصل کنید. پس از یک وقفه کوتاه، حرکت را دوباره انجام دهید. کرانچ شکم باعث می‌شود که پروسه درمان گودی کمر زودتر پیش برود.

شما علاوه بر این که باید بهترین روش نشستن برای گودی کمر را یاد بگیرید، باید چگونگی انجام این ورزش‌ها را نیز بیاموزید تا بتوانید به سادگی گودی کمر را از بین ببرید. حرکت دراز نشست نیز با خم کردن زانو و دراز کشیدن روی کمر و همچنین بلند شدن از زمین می‌تواند در رابطه با درمان گودی کمر موثر باشد.

 حرکت کششی کمر

حرکت دیگری که برای درمان گودی کمر توصیه شده است، حرکت کشش کمر است. در این حرکت عضلات کمر هستند که مورد تمرکز قرار گرفته و کشش پیدا می‌کنند. برای انجام حرکت کشش کمر خیلی عادی روی زمین بنشینید و پای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید. پس از آن آرام آرام زانوی خود را بالا ببرید.

برای انجام این حرکت باید پای شما کاملا صاف باشد تا به خوبی حرکت کند. سر نیز باید بین پاها قرار بگیرد. در این حالت دست خود را به سمت جلو ببرید و به آرامی عضلات شکم را حرکت دهید. با انجام مداوم این حرکت می‌توان گودی کمر را تا حدودی درمان کرد‌.

درست نشستن برای گودی کمر

درمان گودی کمر با بدنسازی

روش دیگری که برای درمان گودی کمر توصیه شده است، استفاده از حرکات بدنسازی است. تمرینات هوازی و تمریناتی که منجر به از بین رفتن قوس کمر و سفت شدن عضلات شکم می‌شوند، می‌توانند در جهت درمان گودی کمر کاربردی باشند. بنابراین، هر بیمار ضمن این که باید به بهترین روش نشستن برای گودی کمر توجه کند، باید این حرکات را نیز انجام دهد:

 تمرین سوپرمن برای رفع گودی کمر

شاید یادگیری بهترین روش نشستن برای گودی کمر یا ورزش کردن جهت درمان این مشکل موثر باشد اما کافی نیست. پس باید با تکنیک‌های بدنسازی نیز آشنا باشید. یکی از روش‌های بدنسازی برای درمان این مشکل، تمرین سوپرمن است. برای این که تمرین سوپرمن را انجام دهید، باید ابتدا روی شکم خود دراز بکشید و بازوها را باز کنید سپس قفسه سینه، بازو و پای خود را به صورت همزمان و بدون وقفه از زمین جدا کرده و به سمت بالا ببرید. زمانی که می‌خواهید بازدم کنید، حدود ۳ ثانیه دست خود را به سمت جلو نگه داشته و پس از آن بازدم را انجام دهید.

پلانک معکوس برای رفع گودی کمر

 پلانک معکوس نیز یک حرکت است که می‌تواند به رفع گودی کمر بپردازد. در این حرکت باید پای خود را به سمت جلو بکشید و دست را نیز به سمت عقب بدن ببرید. دست‌ها را به عنوان یک تکیه گاه روی زمین قرار دهید و کمر خود را طوری تنظیم کنید که زاویه ۴۵ درجه با زمین ایجاد کرده باشد. سپس دستان خود را صاف کرده، به زمین بچسبانید و بازوها را صاف نمایید. سپس آرام آرام باسن را از روی زمین بلند کنید و به مدت ۲۰ ثانیه در همین حالت بمانید. در این صورت می‌توانید گودی کمر را برطرف کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

خوشبختانه امروزه بیمارانی که به گودی کمر مبتلا هستند، نیاز چندانی به پزشک و جراحی و درمان‌های سخت ندارند. این افراد زمانی که علائم گودی کمر را مشاهده کردند، می‌توانند از راهکارهای درمانی ورزشی یا حتی از طریق بهترین روش نشستن برای گودی کمر این عارضه را برطرف کنند. چنانچه گودی کمر بسیار پیشرفت کرده است، بیماران باید با مراجعه به پزشک و توجه به نکات مراقبتی، آن را درمان نمایند.

نحوه نشستن درست برای گودی کمر

نتیجه گیری

بهترین روش نشستن برای گودی کمر روشی است که در آن کمر صاف است و زانو و بازو زاویه ۹۰ درجه و قائم با سطوح رو به رو دارند. برای این که گودی کمر خود را درمان کنید، باید نحوه صحیح نشستن را بدانید. افزون بر آن، لازم است که زیر نظر یک پزشک تمرینات بدنسازی و ورزشی را انجام دهید‌ با تداوم این فعالیت می‌توان گودی کمر را کاملا از بین برد. دکتر ملک محمدی از جمله پزشکان برجسته در درمان گودی کمر است که می‌تواند شما را راهنمایی کند. در کل گودی کمر بدون جراحی کردن قابل درمان است و جای نگرانی ندارد.

سوالات متداول

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *