لوگو دکتر زاهد ملک محمدی
Search
Close this search box.
انواع سردرد

سردرد + توضیحات دکتر ملک محمدی درباره انواع سردرد

سردرد به چند نوع تقسیم می شود و می تواند هم بزرگسالان و هم کودکان را درگیر کند. بسیار رایج است، تخمین زده می شود که تقریبا نیمی از جمعیت حداقل یک بار در سال حمله سردرد را تجربه کرده اند. سردردهای مختلف چیست؟، علل احتمالی آنها چیست و چگونه آنها را درمان کنید و از شروع آنها جلوگیری کنید.

انواع سردرد

انواع سردرد و علائم آن چیست؟

سردردها بسته به نوع و عللشان می توانند به طرق مختلفی ظاهر شوند. سردرد همه گروه‌های بزرگسالان و کودکان را بدون در نظر گرفتن سن یا جنسیت تحت تاثیر قرار می‌دهد. این می تواند به طور ناگهانی رخ دهد، مزمن باشد یا به طور اپیزودیک عود کند و چندین ناحیه (شقیقه ها، درد موضعی و غیره) را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین سردردها با توجه به محل آنها، شرایط شروع بحران، مدت زمان و شدت آنها و همچنین وجود یا عدم وجود علائم دیگر مانند تب یا حالت تهوع مشخص می شوند.

توضیحات دکتر زاهد ملک محمدی درباره انواع سر درد ها:👇

میگرن

میگرن یک سردرد دردناک با شدت متوسط ​​تا شدید است که در یک طرف سر احساس می شود. درد ممکن است مانند یک ضربان باشد، گویی ضربان قلب خود را در سر خود احساس می کنید. درد می تواند در پیشانی، پشت سر، در شقیقه یا در سطح چشم باشد. بسیاری از مبتلایان به میگرن، شقیقه های خود را در هنگام حملات حساس می دانند.

این دردی است که معمولاً مانع از تمرکز یا کار شما می شود. فعالیت بدنی می تواند سردرد را بدتر کند. بنابراین زندگی ما با نیاز به زیاده‌روی نکردن نقطه‌گذاری می‌شود که می‌تواند شرایط ما را تشدید کند. گاهی اوقات این سردردها ساعت‌ها طول می‌کشد. حملات درد می تواند از 4 تا 72 ساعت طول بکشد. میگرن می تواند در برخی افراد باعث استفراغ یا حالت تهوع شود. به طور کلی این اختلال عصبی بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

در واقع سردرد میگرنی یک نوع سردرد مزمن است که معمولاً به صورت حملات تکراری اتفاق می‌افتد. افراد مبتلا به سردرد میگرنی معمولاً احساس درد نیمه‌ی سر، به ویژه در یک یا هر دو طرف سر، دارند. این درد  به صورت تیغ زدن، ضربه، فشار یا سوزش تجربه می شود و معمولاً شدید است. علاوه بر درد سر، برخی از علائم دیگری که ممکن است در سردرد میگرنی رخ دهد عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ
 • حساسیت به نور و صدا
 • اختلال در بینایی، مانند دیدن نقاط سفید روی چشمان
 • اختلال در تمرکز
 • خستگی و افزایش حساسیت به فعالیت‌های روزمره
 • تغییرات در اشتها

سردرد تنشی

سردرد تنشی یک نوع سردرد معمولی است که بیشتر به دلیل تنش ها و استرس های روزمره ایجاد می شود. این نوع سردرد به عنوان یک فشار متوسط و مزاحمت آور در سر و گردن تجربه می شود و معمولاً به صورت یک سردرد ملایم تا متوسط ظاهر می شود. این نوع سردرد معمولاً یک ناحیه یا بخشی از سر را درگیر می کند، اما می تواند به سراسر سر گسترش یابد.

علل سردرد تنشی  شامل تنش های روزانه، استرس روانی، فشارهای اجتماعی، کارهای تکراری، ناحیه های دردناک در سر و گردن، بی خوابی، ناخوش بودن آب و هوا و عوامل دیگر باشد. همچنین، عوامل ژنتیکی، تغذیه نامناسب، فعالیت بدنی نامناسب و عوامل محیطی نیز می توانند نقشی در بروز سردرد تنشی داشته باشند.

سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای بسیار کمتر از سردردهای تنشی و میگرن شایع هستند، سردردهای خوشه ای با سردردهای مکرر که سریع اما شدید، موضعی در یک چشم یا اطراف آن هستند، ظاهر می شوند. این باعث قرمزی، ریزش اشک و همچنین آبریزش بینی یا احتقان بینی می شود.

سردرد خوشه ای کمتر از یک نفر از هر 1000 بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد و به نظر می رسد که مردان را از سن 20 سالگی بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد. علت دقیق آن به خوبی تعریف نشده است، اگرچه تصور می شود که به استرس یا سایر عوامل روانی مرتبط باشد.

احساس درد بسیار شدید است و فقط در یک طرف سر، پشت چشم یا در شقیقه ظاهر می شود. به گفته برخی از بیماران، یکی از بدترین دردها است. در طول تشنج، بیماران ممکن است بسیار آشفته باشند. چشم ممکن است قرمز و آبریزش شود. پلک ممکن است بسته شود. ممکن است بینی نیز جاری شود. این نوع سردرد در زمان خاصی از سال به مدت چند هفته یا چند ماه رخ می دهد. تشنج از 30 دقیقه تا سه ساعت طول می کشد. دوره های درد بیشتر در شب رخ می دهد.

سردرد سرویکوژنیک

این یک نوع سردرد است که منشا آن از گردن است. به طور کلی، درد را می توان در یک طرف سر احساس کرد، اما علت آن در گردن، شانه یا بازو است. درد ممکن است بسته به حرکات انجام شده یا وضعیت بدن افزایش یابد.

این سردردها اغلب به دلیل مشکلات مفاصل یا ماهیچه های گردن ایجاد می شوند. سردردهای سرویکوژنیک نیز می توانند در اثر فشار بر اعصاب گردن ایجاد شوند.

علائم سردرد سرویکوژنیک بسته به علت زمینه‌ای متفاوت است، اما اغلب شامل دردی است که از گردن به سر تابش می‌کند و می‌تواند با حرکات گردن یا سر بدتر شود. در برخی موارد، سردردهای سرویکوژنیک نیز می توانند باعث سرگیجه، حالت تهوع و مشکلات تعادل شوند.

افرادی که بیشتر تحت تاثیر سردرد سرویکوژنیک قرار می‌گیرند افرادی هستند که تصادف جاده‌ای را تجربه کرده‌اند یا افرادی که ضربه به سر یا گردن خود را متحمل شده‌اند. البته ذکر این نکته ضروری است که این سردرد می تواند با اتفاقات عادی روزمره مانند کار یا استفاده از تبلت یا تلفن همراه، همراه باشد.

سردرد

نورالژی آرنولد

این یک سردرد است که می تواند بسیار دردناک باشد. اغلب به عنوان یک درد تیز و کوبنده توصیف می شود که می آید و می رود. درد معمولا در یک طرف سر احساس می شود، گاهی اوقات هر دو طرف سر در پایه جمجمه احساس می شود. درد ممکن است در پشت سر، در سطح پوست سر منتشر شود و به بخشی از گوش برسد و به چشم فشار بیاورد.

به طور معمول، مردم درد را به عنوان سوزش یا شوک الکتریکی پراکنده در پشت سر توصیف می کنند. این درد شدید است و از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد. می تواند آنقدر شدید باشد که در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند. علت دقیق نورالژی آرنولد ناشناخته است، اما تصور می‌شود که با آسیب یا تحریک عصب سه قلو مرتبط باشد. با درمان مناسب، اکثر افراد مبتلا به نورالژی آرنولد می توانند درد خود را تسکین دهند.

سردرد خوش‌خیم

 سردرد خوش‌خیم نوعی سردرد مزمن است که به صورت حاد رخ می‌دهد. این نوع سردرد معمولاً به صورت درد نیمه سری یا درد یک طرفه سر، همراه با علائمی مانند تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا، و گاهی اوقات اختلال در بینایی همراه است.

سردرد ناشی از فعالیت

سردرد می‌تواند ناشی از فعالیت‌های مختلفی باشد. علل متداول سردرد ناشی از فعالیت شامل:

 • کشیدگی عضلانی: فعالیت‌هایی مانند وزنه‌برداری سنگین، حرکات تند و تکراری، خم شدن یا نشستن به مدت طولانی می‌توانند به کشیدگی عضلانی و سردرد منجر شوند.
 • فشار روی نقاط حساس: فشار طولانی‌مدت بر روی نقاط حساس در بدن، مانند استفاده اضافی از کامپیوتر، تلفن همراه یا دستگاه‌های الکترونیکی، می‌تواند سبب سردرد شود.
 • تنش و استرس: استرس ناشی از فعالیت‌های روزمره، مانند کارهای شغلی یا تحصیلی، سردرد را تحریک کند.
 • خواب کم: کم‌خوابی نیز می‌توانند عاملی برای سردرد ناشی از فعالیت باشند.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در دوره‌های مختلف زندگی، مانند دوران قاعدگی، بارداری یا هنگام استفاده از روش‌های ضد بارداری،  باعث سردرد می شود.

در صورتی که شما بر اثر فعالیت زیاد دچار سردرد شدید،  با تغییر عادات روزانه و اعمال تغییرات ساده در فعالیت‌هایتان، می توانید این مشکل را کاهش دهید. اگر سردرد شما مزمن، شدید یا مزاحم است، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی برای علت سردرد تان قرار دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

سردرد مزمن 

سردرد مزمن به عنوان سردردی تعریف می‌شود که به طور مداوم و مداوم در طول زمان بروز می‌کند. این نوع سردرد ناشی از عوامل مختلفی مانند مشکلات عروقی، التهابات، آسیب‌های سری، عفونت‌ها و بیماری‌های عصبی است.

علائم سردرد  شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا فشار در ناحیه سر، که در یک یا هر دو طرف سر رخ دهد.
 • درد یک طرفه
 • سوزش در ناحیه سر
 • تهوع و استفراغ
 • حساسیت به نور یا صدا
 • اختلال در بینایی
 • احساس خستگی، ناراحتی عمومی و افزایش حساسیت

مهم است بدانید که هر نوع سردرد علائم و شدت متفاوتی داشته باشد و برای تشخیص صحیح و درمان مناسب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند بر اساس تاریخچه بیماری، علائم، آزمایش‌ها و بررسی‌های فیزیکی تشخیص و درمان صحیح را تعیین کند.

سردرد

نتیجه گیری

سردرد را می‌توان به عنوان یک عارضه شایع در جامعه توصیف کرد که به صورت درد یا ناراحتی در ناحیه سر تجربه می‌شود. سردرد  می‌تواند به صورت خودسرانه رخ دهد یا نتیجه‌ای از عوامل مشخصی مانند عفونت، تغییرات هورمونی، فشار روحی، کم خونی، بیماری‌های قلبی، عوامل محیطی و دیگر شرایط بدنی و روانی باشد.

سوالات متداول

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *