لوگو دکتر زاهد ملک محمدی
Search
Close this search box.
انواع-بیماری-های-مغزی

هر آنچه باید درباره انواع بیماری های مغزی بدانید!

انواع بیماری های مغزی وجود دارد که از آسیب ها و عفونت ها گرفته تا تومورهای مغزی و زوال عقل در افراد شکل می گیرد. این بیماری ها می توانند بر عملکرد و انجام فعالیت های روزانه تاثیر بگذارد. نتایج با توجه به نوع بیماری مغزی، محل و شدت بیماری بسیار متفاوت است.

بیماری-مغزی

درباره بیماری های مغز

مغز شما مرکز کنترل بدن شما است. رشد و عملکرد بدن را تنظیم می کند. تمام افکار، احساسات و اعمال شما از آنجا شروع می شود.

مغز، بخشی از سیستم عصبی شما است و اطلاعاتی را از دنیای داخلی و خارجی بدن به شما می رساند. مغز اطلاعات دریافتی را پردازش می کند و پاسخ ها را از طریق اعصاب و نخاع به بیرون ارسال می کند.

بدن ضعیف و بیماری های مختلف بر مغز شما تاثیر می گذارد. آن ها می توانند رفتار، شخصیت و توانایی فرد در پردازش اطلاعات و عملکرد را تغییر دهند. بسیاری از بیماری های مغزی بر ظرفیت فرد برای انجام فعالیت های روزانه تاثیر می گذارد.

انواع بیماری های مغزی چیست؟

انواع مختلفی از جمله صدها بیماری نادر مغز وجود دارد. دسته بندی کلی بیماری های مغزی عبارت اند از:

بیماری های خود ایمنی مغز

این بیماری ها زمانی در بدن انسان ها رخ می دهد که سیستم دفاعی بدن به قسمتی از مغز حمله می کند و آن را با مهاجم اشتباه می گیرد. مولتیپل اسکلروزیس یکی از این بیماری ها است. بیماری های مغزی خود ایمنی کمتری کمی دارد که مانند ام اس باشد. مورد دیگر مانند آنسفالیت است که مغز شما را تحریک می کند و باعث گیجی و حرکت غیر ارادی می شود.

صرع

صرع موجب تشنج می شود. تشنج یک طوفان الکتریکی در مغز شما است که معمولا با هوشیاری تداخل می کند و باعث تشنج می شود.

عفونت ها

عفونت ها، وقتی رخ می دهند که میکروب های مختلفی با پوشش های محافظ آن حمله می کنند. مننژیت زمانی اتفاق می افتد که پوشش های محافظ شما عفونی شده باشد. اغلب باعث سردرد، گیجی و سفت شدن گردن می شود.

بیماری روانی

اختلالات روانی، رفتاری و عاطفی می تواند کیفیت زندگی و توانایی عملکرد فرد را کاهش دهد. انواع عمده عبارت اند از:

 • اضطراب
 • اختلال دو قطبی
 • افسردگی
 •  اسکیزوفرنی

بیماری های عصبی مغزی

اختلالات نورودژنراتیو اغلب به دلیل تجمع پروتئین  های غیر طبیعی در مغز شما است. این بیماری ها شامل بیماری های آلزایمر و بیماری پارکینسون و بسیاری دیگر است. آن ها اغلب آهسته پیشرونده هستند و با فکر، حافظه، حرکت یا ترکیبی از این چیز ها اختلال دارند. آن ها بیشتر در افراد مسن دیده می شوند.

اختلالات رشد عصبی

اختلالات عصبی بر تکامل مغز شما تاثیر می گذارد و معمولا توسط بهترین متخصص مغز و اعصاب مراقبت می شود.

انواع-بیماری-مغزی

بیشتر بخوانید:  آنوریسم مغزی چیست؟

سکته مغزی

سکته مغزی یک بیماری جدی و تهدید کننده زندگی است که زمانی اتفاق می افتد که جریان خون بخشی از مغز قطع شود. سکته مغزی یک وضعیت اورژانسی است و نیاز به درمان فوری دارد.

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که رگ خونی که مغز شما را با مواد مغذی مورد نیاز تامین می کند مسدود می شود. این می تواند منجر به مشکلاتی در گفتار، درک، بینایی و یا احساس شود. اگر مغز شما توسط یک یا چند سکته آسیب دیده باشد، می تواند باعث زوال عقل شود.

صدمات تروماتیک مغزی

صدمات تروماتیک مغزی شامل ضربه های مغزی و آسیب های مغزی جدی تری مانند جراحات ناشی از گلوله است. آسیب مغزی  ممکن است به دلیل افتادن، تصادفات رانندگی، آسیب های ورزشی یا خشونت خانگی اتفاق بیفتد.

تومورها

تومورهای مغزی می توانند زمانی ایجاد شوند که سرطان از سایر قسمت های بدن شما مانند ریه، سینه یا روده بزرگ پخش شود. همچنین می تواند در خود بافت  مغز یا پوشش های تشکیل شوند.

برخلاف تومورهایی که از سایر نقاط بدن شما پخش می شوند، تومورهایی که در خود مغز یا پوشش های مغزی شما ایجاد می شوند، اگر به آرامی رشد کنند و به بافت مغز اطراف حمله نکنند، خوشخیم تلقی می شوند. اگر به سرعت رشد کنند و به بافت مغز اطراف حمله کنند، بدخیم در نظر گرفته می شوند.

علائم بیماری مغز چیست؟

مغز شما تمام عملکرد های بدن شما را کنترل می کند. اگر مغز شما آسیب دیده یا بیمار باشد، هر یک از این عملکرد ها با توجه به نوع، محل و شدت بیماری می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. ممکن است علائم عمومی را تجربه کنید، مانند:

 • تب
 • سردرد
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تشنج
 • بی هوشی

چگونه می توانیم از بیماری های مغزی پیشگیری کنیم؟

 • داشتن یک رژِیم غذایی سالم
 • ترک سیگار و محدود کردن مصرف الکل
 • کنترل کردن اضطراب و استرس
 • مدیریت شرایط مزمن مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و چاقی

بیشتر بخوانید: بیماری پارکینسون + علائم آن

نتیجه گیری

مغز شما مرکز کنترل شماست. این بخش از سیستم عصبی است که شامل نخاع و شبکه بزرگی از اعصاب و نورون ها نیز می شود. زمانی که مغز دچار مشکل شود، بر بسیاری از چیزها مانند احساسات و حافظه شما تاثیر می گذارد.

سوالات متداول

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *