لوگو دکتر زاهد ملک محمدی
Search
Close this search box.
اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات (علل، درمان ها)

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز، یک اختلال ستون فقرات است که باعث انحراف غیرطبیعی و چرخش آن می‌شود. این اختلال ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات اتفاق بیفتد، اما بیشتر در منطقه پایینی کمر و یا در منطقه بالایی پشت قفسه سینه رخ می‌دهد. در اسکولیوز، ستون فقرات به شکل یک “s” انحراف پیدا می‌کند که ممکن است باعث ناراحتی و درد شدید در بیمار شود.

علل اسکولیوز ممکن است متنوع باشند، از جمله ارثی بودن، بیماری‌های عصبی، ضعف عضلات پشتی، زخم و شکستگی استخوان‌های ستون فقرات و یا ایستادن و نشستن بدون حفظ قوام بدن. بعضی از بیماران با اسکولیوز به شدت درد و ناراحتی در ناحیه پشت و کمر دچار می‌شوند و در موارد شدید، ممکن است این اختلال باعث کاهش قد و تغییرات جسمانی و ظاهری بیمار شود.

اسکولیوز

درمان اسکولیوز بسته به شدت و نوع این اختلال متفاوت است. در صورتی که اسکولیوز شدید باشد، ممکن است نیاز به درمان جراحی باشد، اما در بیشتر موارد، درمان با استفاده از کمربند و فیزیوتراپی میسر است. تمرینات و تکنیک‌های خاصی نیز می‌توانند به کاهش درد و بهبود وضعیت بیمار کمک کنند. در هر صورت، بهتر است با پزشک خود در مورد گزینه‌های درمانی و راه‌های پیشگیری از پیشرفت این اختلال مشورت کنید.

چه کسانی در معرض ابتلا به  انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) هستند؟

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز، می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما بیشتر در دو دوره‌ی زمانی اتفاق می‌افتد: در دوران نوجوانی و بعد از سنین میانسالی. در دوران نوجوانی، به خصوص در دختران، اسکولیوز بیشتر دیده می‌شود و در بعضی از موارد می‌تواند به شدت پیشرفت کند و به انحراف شدیدی از ستون فقرات منجر شود.

مقالات دیگر: کمر درد و بررسی علل آن

علاوه بر این، تعدادی از عوامل خطر اسکولیوز عبارتند از:

 • ارثی بودن: در بسیاری از موارد، بیماری اسکولیوز به واسطه ارثی بودن از نزدیکان خانواده به افراد منتقل می‌شود.
 • بیماری‌های عصبی: بیماری‌هایی مانند مرض موتور نون و بیماری مارفان می‌توانند باعث اسکولیوز شوند.
 • ضعف عضلات پشتی: ضعف عضلات پشتی می‌تواند باعث ناتوانی در حفظ قوام بدن شود و به انحراف ستون فقرات منجر شود.
 • شکستگی‌ها و زخم‌ها: شکستگی‌ها و زخم‌ها در منطقه ستون فقرات می‌توانند باعث اسکولیوز شوند.
 • ایستادن و نشستن بدون حفظ قوام بدن: ایستادن و نشستن بدون حفظ قوام بدن و استفاده نادرست از مبلمان می‌تواند باعث ایجاد فشار و تنش بر روی ستون فقرات شود که نهایتاً به انحراف آن منجر می‌شود.

به هر حال، بهترین راه برای پیشگیری از اسکولیوز، حفظ قوام بدن، ورزش منظم، استفاده صحیح از مبلمان و داشتن یک سبک زندگی فعال و سالم است. در صورت بروز هرگونه علائم نگران‌کننده، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

علل بروز اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)

علت بروز اسکولیوز (انحراف ستون فقرات) ممکن است متنوع باشد. برخی از علل اسکولیوز عبارتند از:

 1. عوامل ژنتیکی: اسکولیوز ممکن است به واسطه عوامل ژنتیکی به نحوی به ارث برده شود. در بسیاری از موارد، افرادی که خانواده‌ی آنها اسکولیوز داشته‌اند، خود نیز این بیماری را دارند.
 2. بیماری‌های عصبی: بیماری‌های عصبی مانند مرض موتور نون و بیماری مارفان می‌توانند به اسکولیوز منجر شوند.
 3. ضعف عضلات پشتی: ضعف عضلات پشتی می‌تواند باعث ناتوانی در حفظ قوام بدن شود و به انحراف ستون فقرات منجر شود.
 4. شکستگی‌ها و زخم‌ها: شکستگی‌ها و زخم‌ها در منطقه ستون فقرات می‌توانند باعث اسکولیوز شوند.
 5. ایستادن و نشستن بدون حفظ قوام بدن: ایستادن و نشستن بدون حفظ قوام بدن و استفاده نادرست از مبلمان می‌تواند باعث ایجاد فشار و تنش بر روی ستون فقرات شود که نهایتاً به انحراف آن منجر می‌شود.
 6. مشکلات طولانی مدت در ران و پا: برخی از مشکلات طولانی مدت در ران و پا مانند فلج‌ها و ناتوانی‌های مربوط به پا می‌توانند به اسکولیوز منجر شوند.
 7. عوامل محیطی: عوامل محیطی مانند استفاده نادرست از کیف‌های سنگین، شرایط کاری نامساعد، نوع فعالیت‌های ورزشی نامناسب و سایر عوامل مشابه می‌توانند به بروز اسکولیوز کمک کنند.
 8. بیماری‌های مربوط به استخوان و مفاصل: برخی بیماری‌های مربوط به استخوان و مفاصل مانند آرتریت، اوستئوپوروز و آرتروز می‌توانند باعث اسکولیوز شوند.

درمان اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)

درمان اسکولیوز (انحراف ستون فقرات) بستگی به شدت، نوع و علت بروز آن دارد. در ادامه به برخی از روش‌های درمانی اسکولیوز اشاره می‌کنیم:

استفاده از کمربند طبی

کمربند طبی یا بریس می‌تواند برای درمان انحراف خفیف ستون فقرات در کودکان مفید باشد. با نگه داشتن بدن در حال رشد کودکان، کمربند درمانی می‌تواند در صاف شدن ستون فقرات کمک کند. همچنین، برای کاهش درد کمر یا مراقبت های پس از جراحی، بزرگسالان نیز می‌توانند از بریس استفاده کنند.

دارو درمانی

مصرف داروهای خوراکی و موضعی می‌تواند به کاهش درد و فشار ناشی از انحراف ستون فقرات کمک کند. این داروها می‌توانند شامل مسکن‌های بدون نسخه، مسکن‌های قوی‌تر، شل‌کننده‌های عضلانی یا پمادهای موضعی باشند. اما به دلیل عدم توانایی دارو در صاف کردن ستون فقرات، معمولاً به‌عنوان یک درمان مکمل به کار می‌روند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی برای انحراف ستون فقرات است که به‌طور مستقل یا همراه با دیگر درمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشک متخصص ارتوپد تعداد جلسات و روش‌های فیزیوتراپی را براساس شدت انحراف و ویژگی‌های جسمی بیمار مشخص می‌کند. سپس فیزیوتراپیست با ارائه برنامه تمرینی، ورزش‌های اصلاحی، ماساژ و دستگاه‌های مخصوص، درمان را آغاز می‌کند. فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند که فشار کمتری را به دلیل بیماری تحمل کنید و خیلی زود بهبود یابید.

ورزش درمانی

تمرینات ورزشی متعددی برای بهبود وضعیت ستون فقرات وجود دارند. پزشک و فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کنند تا بهترین برنامه ورزشی مختص به خود را پیدا کنید و با انجام آن‌ها مهره‌ها و عضلات اطراف ستون فقرات را تقویت کنید. بهتر است تمرینات را در حضور یک کارشناس یا پزشک متخصص ارتوپد در مراکز درمانی معتبر انجام دهید. چرا که انجام تمرینات نامناسب می‌تواند به جای کمک به بهبودی، باعث تشدید درد و مشکلات بیشتری شود.

جراحی

در موارد شدید انحراف ستون فقرات، درمان دارویی، فیزیوتراپی و ورزش درمانی نمی‌تواند کمک کافی را به بیمار ارائه دهد و در چنین شرایطی، جراحی می‌تواند راه حل مناسبی باشد. در جراحی ستون فقرات، پزشک متخصص با استفاده از تجهیزات پزشکی و دستگاه‌های پیشرفته، بخشی از استخوان‌ها و بافت‌های بیمار را برش می‌دهد و ستون فقرات را به جایگاه درست می‌آورد. پس از جراحی، بیمار نیاز به استراحت دارد و باید به دستور پزشک، فیزیوتراپی و ورزش درمانی را آغاز کند تا بهبودی کامل را تجربه کند.

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *