لوگو دکتر زاهد ملک محمدی
Search
Close this search box.
اسپوندیلوز

اسپوندیلوز گردن + نحوه درمان💀

اسپوندیلوز گردن آسیب طبیعی غضروف، دیسک، رباط ها و استخوان های گردن است. درد و سفتی گردن از علائم شایع این بیماری هستند. فیزیوتراپی، یخ، گرما، ماساژ و انواع دارو ها رویکرد هایی هستند که باید آزمایش شوند. موارد شدیدتر مانند فتق دیسک، خارهای استخوانی یا فشار دادن اعصاب با تزریق یا جراحی درمان می شوند. برای آَنایی بیشتر با اسپوندیلوز گردن تا انتهای این ویدیو همراه ما باشید.

اسپوندیلوز-گردن

اسپوندیلوز گردن چیست؟

اسپوندیلوز گردن یک اصطلاح کلی برای ساییدگی ناشی از افزایش سن در ستون فقرات گردنی است که می تواند منجر به درد گردن، سفتی گردن و سایر علائم شود. گاهی به این حالت آرتروز گردن نیز می گویند.

چه کسانی به اسپوندیلوز گردن مبتلا می شوند؟ 

سن بالاتر یک عامل خطر برا اسپوندیلوز گردن است. علاوه بر سن، در صورتی که:

 • سیگار بکشید.
 • ارثی بودن این بیماری
 • موقعیت نامناسب برای مدت طولانی ( مثلا خیره شدن به صفحه کامپیوتر که خیلی بالا یا پایین است)
 • کارهای سنگین را مانند کارگری ساختمان انجام می دهید.

علت اسپوندیلوز گردنی چیست؟

با افزایش سن، ستون فقرات شما به دلیل چندین دهه سایش و پارگی طبیعی دچار تغییراتی می شود. با شروع میانسالی، دیسک بین مهره های شما شروع به تغییر می کند. این تغییرات می تواند شامل موارد زیر است که شامل:

دژنراسیون

دژنراسیون، دیسک های ستون فقرات در گردن شما است که به آرامی فرسوده می شوند. با گذشت زمان، دیسک ها نازک تر می شوند و بافت نرم خاصیت ارتجاعی کمتری دارد. ب 

فتق

فتق، در واقع پیری طبیعی می تواند باعث پارگی یا ترک خوردن بخشی از دیسک ستون فقرات شود. به این فتق دیسک می گویند. فتق می تواند به دیسک اجازه دهد تا برآمده شود و بر روی بافت مجاور یا عصب نخاعی فشار بیاورد. این فشار می تواند باعث درد، سوزن سوزن شدن یا بی حسی شود.

استئوآرتریت

استئوآرتریت یک بیماری پیشرونده است که باعث تحلیل رفتن غضروف در مفاصل شما می شود. با استئوآرتریت، غضروف سریع تر از پیری طبیعی تحلیل می رود.

خارهای استخوانی

زمانی که غضروف در مفاصل مهره های ستون فقرات شروع به  تحلیل رفتن می کند و بافت استخوانی مستقیما روی سایر بافت های استخوانی ساییده می شود، رشد غیر طبیعی استخوان در امتداد لبه های مهره ها ایجاد می شود.

آرتروز-مهره

شایع ترین علائم بیماری اسپوندیلوز

ممکن است شما اسپوندیلوز گردنی داشته باشید و حتی آن را ندانید. ممکن است که حتی هیچ علامتی مرتبط با این بیماری نداشته باشید. اما علائم معمولا:

 • گردن درد و سفتی آن، وقتی گردن خود را حرکت میدهند درد ممکن است بدتر شود.
 • اسپاسم عضلانی
 • هنگامی که گردن خود را حرکت میدهند، صدای کلیک یا ساییدن می شنوید.
 • سرگیجه
 • سردرد

متخصص ستون فقرات چگونه اسپوندیلوز گردنی را تشخیص می دهد؟

جراح دیسک کمر شما یک معاینه فیزیکی برای یافتن علت گردن درد یا سایر علائم شما انجام می دهد، علائم شما و شدت آن ها سرنخ هایی را نشان می دهد که ممکن است ستون فقرات گردنی شما تحت چه میزان فشار باشد. در طول یک معاینه فیزیکی، پزشک شما ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

 • انعطاف پذیری گردن
 • قدرت عضلانی و رفلکس در دست ها، بازو ها یا پا ها
 • راه رفتن

گاهی اوقات، پزشک می تواند اسپوندیلوز گردن را تنها با یک معاینه بفهمد. در مواقع دیگر، آن ها ممکن است آزمایشاتی را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه ممکن است باعث علائم شما شده باشد، درخواست کنند. آزمایشات شامل:

 • اشعه ایکس
 • اسکن تومورهای کامپیوتری CT
 • MRI

درمان اسپوندیلوز گردن چیست؟

اسپوندیلوز گردن همیشه علائمی ایجاد نمی کند. بدون علائم، ممکن است به هیچ وجه نیاز به درمان نداشته باشید. هنگامی که بیماری شما علائمی را ایجاد می کند، درمان های طبق نظر پزشک اکثرا موارد را درمان می کند. پزشک شما ممکن است توصیه کند:

فیزیوتراپی

علائم شما ممکن است با تمرینات و کشش های خاص تسکین یابد. فیزیوتراپی بر کشش و تقویت عضلات و بهبود وضعیت بدن تمرکز دارد. ممکن است این حرکات کششی را در خانه انجام دهید یا به کمک فیزیوتراپیست نیاز داشته باشید. پزشک شما بر اساس علائم و وضعیت فردی، به شما توصیه می کند که چه مدت و چند بار باید تمرینات را انجام دهید.

یخ، گرما و ماساژ

این کار ها می تواند به تسکین علائم شما کمک کند. شما باید آزمایش خود را انجام دهید تا ببینید که آیا گرما یا سرما به بهترین وجه درد و ناراحتی شما را تسکین می دهد. گرما یا یخ را معمولا بیش از 20 دقیقه در هر بار، چند بار در روز اعمال کنید. ماساژ گزینه دیگری است که ممکن است در برخی از بیماران امتحان شود.

تزریق درمانی

استروئید ها را می توان در ناحیه آسیب دیده ستون فقرات تزریق کرد. دارو های تزریقی می توانند علائم شما را برای مدت کوتاهی بهبود بخشند.

اسپوندیلوز-گردنی

آیا راهی برای جلوگیری از اسپوندیلوز گردن وجود دارد؟

هیچ راهی برای پیشگیری از اسپوندیلوز گردن وجود ندارد، زیرا این وضعیت مرتبط با افزایش سن است. اگر شغلی دارید که باعث می شود زمان زیادی را صرف نگاه کردن به بالای سر، پایین یا قرار دادن سر در وضعیت  نامناسب کنید، در طول روز استراحت های کوتاه تری داشته باشید. حتما تمرینات کششی را از فیزیوتراپی خود بیاموزید.

چه زمانی با پزشک خود در تماس باشیم؟

بیشتر مورد گردن درد خود به خود یا با درمان های غیر جراحی از بین می رود. اگر درد یا ناراحتی گردن بیش از چند روز طول کشید، برای راهنمایی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت داشتن موارد زیر سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید یا دردی که در حال بدتر شدن است.
 • بی حسی یا گزگز در بازو ها
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • ضعف یا سنگینی عضلانی در بازو ها یا پاها

نتیجه گیری

اسپوندیلوز گردن یک بیماری دژنراتیو است که مفاصل و دیسک های گردن را درگیر می کند. معمولا به دلیل ساییدگی و پارگی ستون فقرات گردنی ناشی از افزایش سن ایجاد می شود.

سوالات متداول

مطالب مرتبط

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *